Život na lyžích

zak01-zivot_na_lyzich-3D

Autor: Jan Žák
ISBN: 978-80-88088-05-9
Vazba: V2
Náklad: 500 ks
Formát: 160 x 230 mm
Barva: obálka + 8 stran
Počet stran: 132
DPC: 220.- Kč
Rok vydání: 2015

tlac-objednat1

(možno s podpisem či věnováním na přání)


Umíte na lyžích do kopce STEPOVAT ? A víte, co je INERCE nebo COCHCACE ? Je váš odraz EFEKTIVNÍ a využíváte EXTENZI ? Chcete běhat na lyžích rychleji a „ zadarmo“? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v této knížce od profesionálního trenéra, který zde sepsal své mnohaleté zkušenosti, podložené teoretickými znalostmi, protože spojení teorie s praxí pro něho není frází, ale cestou k úspěchu. Určitě není náhoda, že jeho „trenérskýma rukama“ prošla olympijská jména Miloš Bečvář, Eva Burešová-Háková i legenda Katka Neumannová a ve Slovinsku Tadeja Brankovič, Tomaž Globočnik, Anka Mohorič a Vesna Fabjan.
V jednotlivých článcích najde čtenář desítky rad, jak zkvalitnit svou lyžařskou zdatnost, trenér se dozví, jak postupovat při výchově mladých závodníků, uvědomí si, jak důležitá je motivace, technika běhu a psychika mladého sportovce.
Pro milovníky příběhů je knížka proložena historkami, které autor zažil jako závodník i jako trenér. Lyžařům starší generace se přitom určitě vybaví i jejich zážitky ze zasněžených plání a mladí adepti tohoto krásného sportu si uvědomí, že romantiku, kamarádství a dobrodružství mohou zažít v plné míře právě na lyžích.

 

Recenze:

Tato knížka určitě osloví nejen trenéry a cvičitele lyžování, ale i širokou lyžařskou veřejnost. Bez velkých kudrlinek jasně  hovoří k dospělým i k mládeži,  je vodítkem pro začátečníky i pro  pokročilé lyžaře. Neotřelým způsobem spolu kloubí odbornost se zážitky Jana Žáka, který doslova svůj život  lyžím zasvětil. Vyjadřování autora, strojního inženýra, je zřejmě úmyslně málo květnaté ve snaze popsat co nejrychleji těžiště vůdčí myšlenky, je to vyloženě technokratický  směr. Stručnost a věcnost může být pro čtenáře  v dnešní uspěchané době dobrou devizou.

Ing.Pavel Pavel, předseda Jihočeského krajského svazu lyžařů

Autor se ohlíží za svými zkušenostmi s lyžováním od dětství po reprezentaci a až k vrcholu svého odborného působení. Podtitul Lyžování pod drobnohledem bych doplnil slovy Jak si užít život s radostí, pro zdraví a pohodu.
Nechybí tam návod pro práci s mládeží. V některých kapitolách se autor nevyhýbá ani kritice současného běžeckého lyžování.

V první ze tří hlavních částí knihy je rekapitulace autorova života od sportovních začátků v Sokole až po trenérské působení v reprezentaci Slovinska. Autor neopomněl jmenovat vynikající závodníky v běhu na lyžích, kteří začínali na jihu Čech a dosáhli vrcholového stupně.
Nejobsáhlejší druhou část knihy tvoří již zmiňovaný návod nejen jak si oblíbit pohyb na lyžích, ale jak se dopracovat až k výkonnostnímu lyžování. Populární formou popisuje vědecké poznatky ověřené praktickými zkušenostmi.
Třetí část – “Slovinská inspirace” –  obsahuje výsledky dlouhodobého působení a zkušeností z vrcholového sportu na světové úrovni.

Všestranný rozhled autora, praktické zkušenosti a jeho osobnost se promítají do veškerých činností sportovního i civilního života.

 

Arnošt Binter

Předseda komise lyžování ČOS
člen  INTERSKI
člen Komise FAIR PLAY při Min.školství a tělovýchovy

Honzu Žáka jsem poznal poměrně nedávno, kdy se po mnohaleté absenci Jihočeského zástupce objevil na jednání pléna UZL SLČR. Sympatický pán v letech, kterého jsem v životě neviděl, jehož jméno mi nic neříkalo a který se ve smečce nás sjezdařů hlásil k běžeckému lyžování. Samozřejmě jsem tedy ani netušil o jakou osobnost lyžování se jedná.
I když v posledních desetiletích oblast základního lyžování a trenérské branže představují dva rozdílné světy (bohužel a je to špatně), považuji zpětně svoji neznalost za trapnou a neodpustitelnou. Musím se přiznat, že jak jsem Honzovu knížku postupně četl, padala mi brada víc a víc – klobouk dolů.
Lyžování mám opravdu rád, takže vlastním poměrně slušnou knihovnu s lyžařskou tematikou. Jak ale zařadit tuto publikaci ?  V knize jsou pasáže odborné, ale není to lyžařská příručka, jsou tam pasáže zeměpisné, ale není to cestopis, jsou tam pasáže humorné, filozofické i zabývající se historii, ale není to román a je v ní  mnoho vzpomínek, ale není to biografie. Je to napsané lehkým perem a člověk se při čtení neubrání tomu, aby nezavzpomínal na vlastní studia, vojnu, konstruktérskou praxi v ČKD (tu strojařinu a potažmo vztah k fyzice a biomechanice máme společné), praxi instruktora lyžování v lyžařské škole, na školních kurzech, rekreacích ROH a kurzech ČSTV – v době hluboké totality samozřejmě spojené s problémy se sháněním výbavy a uvolňováním z práce – a  s postupujícím věkem a změnou společenských poměrů na účast a členství v různých lyžařských komisích a funkcích na české i mezinárodní úrovni.
Z knihy dýchá odborná erudice, obrovské zkušenosti autora, velká fůra člověčenství, trocha nostalgie a především velká láska k lyžování. A to se mi moc líbí, protože to mám nastavené stejně. Honzo, díky.

 

Pavel Krnáč
Instruktor lyžování a lyžař

 

* * * * * * *
Bibliografie

*
Rekonstrukce chalupy
2014, Nakladatelství Grada, Praha

*
Život na lyžích
2015, Nakladatelství Jiří Nosek – KLIKA, Praha

*

Recepty pro život
2016, Nakladatelství Jiří Nosek – KLIKA, Praha

*

Vynálezy
2017, Nakladatelství Jiří Nosek – KLIKA, Praha

*
Rýmy a glosy
2018, Nakladatelství Jiří Nosek – KLIKA, Praha


 

logo-KL-symbol

Doporučení od Jana Žáka:

Můj šestý smysl mi vnukl nápad zadat vydání knížky „Život na lyžích“ nakladatelství KLIKA. Udělal jsem dobře: Způsob financování je oproti jiným nakladatelstvím výrazně levnější, spolupráce s panem Noskem je výborná a zajištění distribuce je pro normálního smrtelníka velkou pomocí. Pokud budu mít dost síly napsat ještě další knížku, obrátím se určitě na nakladatelství KLIKA a budu se těšit na velice solidní přístup pana Noska ke spolupráci.

Ing. Jan Žák

autor knihy Život na lyžích aneb lyžování pod drobnohledem (2015) a Recepty pro život (2016), Vynálezy (2017) a Rýmy a glosy (2018)

 

Uložit

Uložit

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Chcete vydat knihu? Přijďte se poradit!