V divém staccatu

Autor:Eva M. Bauer
ISBN:978-80-7666-071-7
Vazba:V8a
Náklad:200
Formát:A5
Barva:celobarevná
Počet stran:56
DPC:287,– Kč
Rok vydání:2022
Objednat přímo u autorky


V lehkém staccatu
Se vody vlní
A Země
Plná sviní,
Ty čisté z hříchů viní

Padl´s do kaluže?
No tak se zasměj!
Zhluboka chechtej se,
Člověče!
Asi´s měl proč si vyzkoušet
Studené kapky, co mlaskly Ti o tvář…

V kombinaci básní se svými akvarely nám autorka nabízí ucelené umělecké dílo. Stačí málo, otevřít stránku a jste na klidném venkov­ském sídle u Třeboně v Jižních Čechách, necháte se unášet atmosférou pohody, kde čas plyne a my si vychutnáváme tu nádheru, anebo se dostáváte do drsného tempa, básně nabírají na démoničnosti, aby nás ke konci v té poslední uvítala laguna, kde se mořská hladina opět zklidnila po všech nevyhnutelných bouřích.

Je opravdu nad čím přemýšlet. Básně Vám přinášejí i rady. Některé verše vám utkví, zůstanou hluboko ve vašem srdci, aby Vás posílily, vždy když to budete nejvíc potřebovat. Propojení básní s akvarely je velmi působivé, podtrhuje se tím více náboj básní.


Minibásničky mé přítelkyně, které jsem měla možnost slyšet v jejím autorském přednesu, jsou velmi osobní, vystihují nitro autorky, které ale překvapivě nadčasově zrcadlí současnou světovou situaci. Jsou kriticky drsné, cynicky ostré, a přesto z nich prosvítá něha nádherné duše autorky. Název této básnické sbírky pro mne evokuje cosi rychlého, úsečného, bláznivého, bezemočního, nicméně volba slov, jejich rytmus, tempo veršů, doplněné o autorčiny obrázky, výstižně koreluje s přednesem, kdy se autorka vymezuje smířlivým optimismem proti špatnostem v nás a kolem nás a obrací se v naději na „cosi“, co je v nás, co nás obklopuje, co přesahuje naše bytí, co nevidíme, a přesto je to součástí naší existence na tomto světě…….a já si kladu otázku: „opravdu jen na tomto světě?“ A opravdu to okénko u jedné básně je otevřeno jen tak, prostě otevřené, nebo je otevřené „kamsi“?

Jana Klenotová

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Chcete vydat knihu? Přijďte se poradit!